Kullanılmış makine sitesinin kullanılması hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Exapro'nun çalışma şekli

Exapro'nun işlevi nedir?
Exapro nasıl çalışır?
Exapro hizmetlerinin maliyeti nedir?
Bilgilerimin güvenliği nasıl sağlanır?

Kayıt ve Bültenler

Neden kayıt ücretsiz?
Kayıt formundaki birincil kategoriler nedir?
Kayıt formundaki 'Faaliyetlerim' bölümü nedir?
Exapro Bülteni nedir?
Genel bültenler ve özel kategori bültenleri arasında ne fark vardır?

Kullanılmış makinenizi satma ve ücretsiz olarak siteye ekleme

Kullanılmış makinemi nasıl ücretsiz olarak siteye ekleyebilirim?
Doğru kategori ve alt kategorileri nasıl bulurum?
İncotermle (Uluslararası Ticaret Terimleri) nelerdir?
Exapro'ya nasıl birden fazla ilan ekleyebilirim?
Satış şansımı nasıl arttırabilirim?
Makinem için doğru fiyatı nasıl belirlerim?
İlanlarımı nasıl düzenlerim?
İlanlarım ne kadar süre ile Exapro'da kalır?
Makinem neden yayından kaldırıldı?

Bir makine veya ürün arama

Ürün ID'si nedir ve nasıl bulabilirim?
Ürün sayfalarındaki "Satıcıya soru sor" kısmı nedir ne işe yarar?
Ürün sayfalarındaki "Bu ürünü satın al" bölümü nedir?

Hesabınız

Hesabımı nasıl yönetirim?
Şifremi nasıl geri alabilirim?
Şifremi nasıl değiştirebilirim?
İletişim bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?


Exapro, ikinci el sanayi makineleri konusunda dünya genelinden alıcı ve satıcıları buluşturan bir pazardır. Exapro çalışanları, gelen teklifleri değerlendirir ve satışın gerçekleştirilmesi için makinelerin ziyaretini düzenler.Exapro, sisteminde bulunan makinaların sahibi değildir ve bu yüzden de makina üreticilerinin distribütörü ya da temsilcisi olarak çalışmamaktadır.Ayrıca, Exapro üretici firmalarla temas içinde bulunmamaktadır ve bünyesinde bakım hizmetleri ya da yedek parça hizmetleri vermemektedir.

 


Exapro kullanılmış sanayi makineleri satıcı ve alıcılarını buluşturur. Exapro temsilcileri gelen teklifleri eler, tamamlar ve kullanılmış makinelerin ziyaretini düzenler. Yanlızca satış sonuçlandığında daha önce fiyata dahil edilmiş komisyon satıcı tarafından ödenir.

 


Exapro satış üzerine koyduğu komisyon sistemi ile çalışır. Bu komisyon satıcı satılan ekipmanın ücretini aldığı zaman satıcı tarafından Exapro'ya ödenir.

Daha fazla bilgi için lütfen Ticari Kurallar bölümünü kontrol ediniz.

 


Exapro gizlilik haklarınızı çok ciddiye alır ve tüm üyelerinin ve kullanıcılarının bilgilerini son derece güvenli bir sanayi veritabanında TLS / SSL key anahtarı ile şifreleme) tutar. Satıcılar ve makine alıcılarına ait bilgiler, Exapro'nun aracılık ve organize ettiği ziyaret ön anlaşması imzalanana kadar gizli tutulur.

 


Exapro'ya ücretsiz kayıt olarak:

Bütün bilgileriniz saklı tutulur.  [email protected] adresine gönderceğiniz bir e-posta ile dilediğiniz zaman hesabınızı sildirebilirsiniz.

 


Kayıt formunu doldururken sizden “birincil kategori” bilgisi istenecektir. Bu bilgiler ana sanayi sektörüne bağlı olarak hesabınıza doğru Exapro temsilcisini atamak için gereklidir. Eğer şirketiniz farklı üretim alanlarında faaliyet gösteriyor ise, ana faaliyetinize karşılık gelen kategoriyi seçiniz.

 


Kayıt formunu doldururken sizden " faaliyet bilgisi " istenecektir. Bu bilgiler, sizin bir profesyonel makina satıcısı, makina son kullanıcısı , şahsi firma ya da aracı bir firma olarak tanımlanmanız için gereklidir.


Exapro belirli kategorilerdeki sanayi ürünleri için verilen yeni ilanlar ve genel olarak endüstri ile ilgili bültenler gönderir. Bu ücretsiz bir hizmet olduğu gibi diledğiniz zaman üyeliğinizi sol sütundaki yerinden iptal ettirebilirsiniz.
Not: E-mail adresiniz hiçbir zaman üçüncü taraflarla paylaşılmaz.

 


Genel bültenler üyelerimize ve endüstriyel sektörlerde verilen özel ilanlarla ilgilenen abonelerimize ayda iki defa gönderilir.
Özel kategori bültenleri belirli bir sanayi sektöründe verilen özel ilanlar (Exapro kategorilerine göre) ile birlikte ayda bir kez gönderilir.
Birden çok özel kategori bültenimize aynı zamanda kayıt olabilirsiniz. Aboneliğinizden veya Exapro profilinizden vazgeçmeniz her zaman mümkündür.

 


Satışını düşündüğünüz makinalarınızı www.exapro.biz.tr sitesine eklemek için, ücretsiz olarak kayıt olmanız ve oluşturacağınız hesabınızdan makinalarınızı eklemeniz gerekmektedir.
Bu işlemleri gerçekleştirmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz:

 • Kutunun üzerinde bulunan sekmede kendi dilinizi seçiniz
 • Makinanızın modelini belirtiniz ve makinanız hakkında mümkün olduğunca net bir şekilde açıklama giriniz
 • Makinanızın fiyatı dahil olmak üzere mümkün olduğunca makinanız hakkında detay veriniz
 • Makinanızın bulunduğu ülke bilgisini giriniz
 • Makinanız ile ilgili satış şansınızı arttırmanız için resim ve/veya video dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok bilgi giriniz
 • Kırmızı ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Eğer makinalarınızı eklerken herhangi bir zorluk ile karşılaşırsanız, lütfen bize makinanızın detaylarını gönderiniz.

 


Exapro kataloğu kategrilerden (“Baskı makineleri” olarak ana faaliyet kategorileri) ve alt kategorilerden (kategoriye bağlı makinelerin genellikle belirli türleri) oluşmaktadır. Bunlardan ilki kolaylıkla seçilebilirken, ikincisi dikkatli seçilmelidir.

Doğru alt kategori seçimi için:

 • makine tiplerini kontrol edin,
 • başka bir alt kategorinin makineniz için uygun olup olmadığını kontrol edin (örn. “Katlama / yapıştırma” yerine “Katlama / zımbalama” gibi),
 • Birden çok alt kategoriyi uygulayabiliyorsanız, bunlardan en nadir olanını seçiniz (örn.  “beş eksenli işleme merkezi” yerine standart “işleme merkezi” konulmamalıdır).

Sorularınız için, lütfen Exapro ile irtibata geçiniz.

 


İncotermler, Uluslararası Ticari Terimler için tasarlanmış ve uluslararası iş anlaşmaları, sigorta ve ithalat vergileri de dahil olmak üzere nakliye maliyetleri ve risklerini yönetmek için ortak bir zemin sağlar.

Exapro tarafından kullanılmış makineler için kullanılan başlıca incotermler:

Exworks - Satıcı kendi tesisinde ürünü hazır hale getirir. Bu genellikle kamyona yüklemeyi içermez ancak satıcı ile anlaşmaya açıktır.

LOC / LOT - Sırasıyla konteynera veya kamyona yükleme için kullanılır. Sadece buna özgü incotermler olmasalar da, satıcının makinenin sökülmesi ve alıcının tarafından tesise gönderilen kamyon ve konteynera yüklenmesini üstlendiği anlamına gelir. Nakliye için gerekli olan (konteyner veya kamyon tipi) aracı doğru anladığınızdan emin olun.

FCA - Ücretsiz taşıma için kullanılır. Satıcının yükleme ve aynı ülkede belirli bir konuma teslim etme sorumluluğunu üstlendiğini gösterir. Bu pazarlığa açık olmakla beraber, genellikle satıcının bulunduğu konuma yakın bir yer olarak anlaşılmaktadır. 

FOB - Güverteye teslim anlamında kullanılır. Satıcının, makineyi en yakın büyük limana getirmek ve taşıma şirketine (teorik olarak gemiye) bırakmak yükümlülüğü vardır. Ayrıca ihracat için makineyi temizlemek sorumluluğu da yine satıcıya ait olmuş olur.

CIF - Ürün, sigorta ve nakliye bedeli olarak kullanılır; satıcı makine ana hedef noktasına ulaşana kadar olan sigorta dahil tüm masrafları üstlenmiş olur.

DAP (ex DDU) - Adrese teslim olarak kullanılır. Satıcı makine kararlaştırılan yere ulaşana kadar olan ithalat temizliği ve tahliyesi hariç tüm yol masraflarını karşılar.

Eğer hangi incotermü kullanacağınızı bilmiyorsanız, lütfen ekranda bu alanı boş “----” bırakınız.

 


Exapro'ya birden fazla ilan yüklemek istiyorsanız, bu konuda size yardımcı olmamız için sorularınızı [email protected] adresine gönderin (ücretsiz). 

Her biri için mümkün olduğunca fazla bilginin yanısıra iletişim bilgilerinizi de eksiksiz olarak bize gönderebilirsiniz.

 


Satış sansınızı arttırmak için:

 • Fiyatı makul tutun: ilk satın alma fiyatı, yaşı, seçenekleri, koşulları ve gerçek piyasa değerini göz önünde bulundurun. Fiyat kesinlikle en önemli satış faktörüdür.
 • Satış şartları: Eğer makine demontaj ve yüklemesini yapacaksanız, ödeme ile ilgili tüm ayrıntıları ekleyin.
 • İlanınızda mümkün olduğunca detaylı bilgiye yer verin: Teknik bilgiler, ürünün durumu ve kullanımı gibi bilgileri ve makineniz güvenlik standartlarına ulaşmışsa bunu mutlaka belirtin.


Makinenizi daha hızlı ve iyi satmak için doğru fiyat koymak gerekir:

 • Makinenizin nadirliği: Makineniz ikinci el piyasasında küçük bir parti üretiminden mi geliyor yoksa sık kullanılan bir model mi?
 • İlk fiyat: Nakliye ve kurulum ücreti hariç, makineyi aldığınızdaki ilk fiyatı,
 • Muhasebe amortismanı: Makinenizin şirketiniz için bir defter değeri var mı?
 • Makinenizin durumu: Makinenizin çalışma durumu nedir? Yoğun bir şekilde çalıştı mı? Düzenli bakımları yapıldı mı?
 • Özellikleri: Yan parçaları, alet veya yapılan iyileştirmeleri nelerdir?
 • Gerçek piyasası: Yeni gelişen teknolojiler nelerdir? Makineniz günümüz teknolojisine sahip mi?
 • İkinci el piyasası: Makinenizin modelini düzenli olarak satışta görüyor musunuz? Talebi artıyor mu azalıyor mu? Makinenizin modeli hala üretimde mi, üreticisi hala çalışıyor mu?
 • Ek maliyetler: Sökme, yükleme, tamir gibi müşteri için herhangi bir ek maliyeti var mı?
 • Satış Şartları: Ödeme türünü nasıl kabul ediyorsunuz (kredi mektubu ile mi, ön ödeme ile mi...)? Makinenizin sökülme ve kamyona yükleme sorumluluğunu siz mi yükleniyorsunuz?
 • Ekstralar: Makinenizin fiyatına bazı makine ve aksesuarlar dahil mi?

Örnek Hesaplama: 2000 yılında teslim ve yükleme dahil 64 000 €'ya aldığınız CNC işleme ünitesinin fiyatı şöyle hesaplanabilir:

İlk fiyatın % 50'si 32 000 € 
- Yükleme ( 2000€ )
- Makinenin durumu ( 3000€ )
- Makinenin yaygınlığı ( 3000€ )
+ Yükleme dahil (500€)
+ Araçlar (1000€)
+ Kullanma kitap ve kılavuzları (200€ )
+ Ödeme açısından kolaylık (ex: 30 günlük çek vb.) (+1000€)

= 26 700€

Exapro komisyonu, otomatik olarak bu nihai fiyata eklenir ve 29 700 € olarak sunulur.

Fiyat ekipmanlarınızın satışındaki en önemli faktördür. Satış zamanını optimize etmek için fiyatı düşük tutmakta tereddüt etmeyin.

Not: Eğer makineniz için doğru fiyatı bulamıyorsanız, Lütfen fiyatı "0" olarak doldurunuz ve "bize ulaşın".


Ürünlerinizi düzenlemek için öncelikle oturum açın. Daha sonra ürünlerimi listele ürünlerimi listele linkine tıklayarak düzenlemek istediğiniz ürünleri seçebilirsiniz.

 


Ürününüzü satmadığınız ya da sildirmek için bize başvurmadığınız sürece, ürününüz beş ay boyunca online olarak yayında kalacaktır. Bir ürün eklediğinizde, siz başka belirli bir tarih vermediğiniz sürece son kullanma tarihi otomatik olarak hesaplanır.

Profilinizden istediğiniz kadar ürünü ücretsiz olarak yayınlayabilir ve yenileyebilirsiniz.

 


Exapro'nun makinenizi yayından kaldırması için başlıca sebepler şunlardır:

 • Makineniz olası bir hukuki probleme konu olmuşsa (ör. başka bir şirket, makinenin kendilerine ait olduğunu iddia etmekteyse),
 • Ürününüz ikinci el sanayi ekipmanları sınıfına girmiyorsa,
 • Eğer makineleriniz Exapro'da etkin olarak satılmak için çok küçükse (ör. yedek parçalar vb.),
 • Fiyatlandırmanız ya da teknik detayların eksikliği, potansiyel alıcılarla yapılacak olası bir anlaşmayı açıkça bloke ediyorsa,
 • Eğer Exapro'nun genel kullanım şart ve koşulları ile uyuşmuyorsa.

Eğer makinenizin bu belirtilen nedenler dışında bir sebepten dolayı hesabınızdan silindiğini düşünüyorsanız lütfen  Exapro ile irtibata geçiniz.

 


İnternet sitemizde her ürün veya makine bir ID ile kayıtlıdır.

Ürünün tam tanımını bulmak için yukarıdaki ilk satırı kontrol edin: "Ürün ID Pxxxxxxx"

 


Ürün hakkındaki sorularınızı satıcıya sorabilirsiniz.
Sorularınız en kısa süre içerisinde satıcıya iletilir ve cevaplanır.
Yararsız alış-verişleri önlemek için gerekli olan tüm bilgileri sormayı unutmayın.
Eğer belirli bir ilan ile ilgileniyorsanız formu doldurarak bir teklif yapabilirsiniz.
İşleminizi tamamlamanız için en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir.

Dikkatli olun, teklifleriniz ciddiyetle incelenir:
1. İlan fiyatının %80'inin altındaki teklifler satıcıya tebliğ edilmeyecektir,
2. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa ya da özel bir isteğiniz olursa, lütfen « Satıcıya soru sor » formunu kullanın.

 


Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, size internet sitemiz üzerinden kaç ürününüz olduğuna ve profilinizde hangi bilgiler bulunduğuna dair genel bir açıklama verilecektir.

Oradan satış tercihlerinizi ve yayınlanan ürünlerinizi yönetebilirsiniz.

Üye olmanın avantajları:

 • Makinelerinizi ücretsiz olarak sitemize ekleyebilir ve satışa sunabilirsiniz,
 • İlanlarınızı yönetebilirsiniz (süresi dolmuş ürünleri yönetmek, düzenlemek, silmek),
 • Bülten tercihlerinize erişebilirsiniz,
 • Her zaman bilgilerinizi doldurmaya gerek kalmadan makineler üzerine olan sorularınızı sorabilirsiniz,
 • Makinelerinizin satışı konusunda size yardımcı olacak özel bir Exapro Danışmanından faydalanabilirsiniz,
 • Exapro aracılığıyla yaptığınız her etkili alım veya satım ile öncelik kakkı kazanabilirsiniz.

Bize ulaşmak için:

 


Şifrenizi unuttuysanız hesabınıza nasıl erişebileceğinize dair detayları burda bulabilirsiniz:

 • Oturum aç sayfasına gidin ve Şifremi unuttum linkine tıklayın.
 • E-posta adresinizi yazın,
 • E-postalarınızı kontrol edin, Exapro'dan bir bağlantı almış olacaksınız,
 • Yeni şifre oluşturmak için bu bağlantıyı takip edin (onay mesajı e-posta yoluyla gönderilecektir).


Eğer şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, oturum açın ve profilimi düzenle linkine tıklayın. Oradan yeni şifrenizi iki defa girip kaydet bölümüne tıklayarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.


Eğer iletişim bilgileriniz değiştiyse, hesabınıza giriş yapın ve profilimi düzenle bölümüne tıklayarak bunları düzenleyebilirsiniz. Değişikliklerinizi tamamladıktan sonra, sadece Kaydet'i tıklayın, profiliniz güncellenecektir.

Exapro üyesi olmanın avantajları

 • Satıştaki makinalarınızı ücretsiz olarak ekleyiniz
 • Tekliflerinizi yönetiniz ( ekle, düzenle, sil )
 • Bülten tercihlerine erişime sahipsiniz
 • İletişim bilgilerinizi doldurmak zorunda kalmadan makinaları sorunuz
 • Bir Exapro satış sorumlusu makinalarınızın satışı için size yardımcı olacaktır
 • En iyi Exapro müşteri hesabına sahip olan

Ücretsiz Üye Ol

Zaten bir Exapro üyesi misiniz ?

Üyelerimiz her zaman önceliklidir

Giriş Yap

Websitemizde sorun mu var ?

Sadece websitenizin kullanımına ilişkin sorunlar için

Yardım için tıklayın