İkinci el makina alım satımında Exapro'nun başarı öyküleri

Exapro, websitesinde sunmuş olduğu yaklaşık 50.000 makinası ile ikinci el makina konusunda çok önemli bir pazar alanıdır. Exapro'nun ana faaliyeti, alıcı ve satıcı arasında anlaşmanın gerçeklemesi için taraflara hizmet ve destek sağlamaktır. Exapro olarak bizi güvenilir partner yapan unsur, sunmuş olduğumuz kişisel hizmetler ile anlaşmayı taraflar arasında en iyi koşullarda sonuçlandırmaktır. Ülkeler arası bir satışın gerçekleştirilmesi, satış sırasında bir çok parametrenin gözönüne alınması gerekliliğinden ötürü kolay bir iş değildir. Bu zorluklardan başında , kullanılacak olan ticari dil ya da tonlarca ağırlığa sahip bir makinanın gemiye yüklenmesi sırasında eşyanın lojistiğinin sağlanması gelmektedir.

 

Özetle

Japonya'dan Meksika'ya: Kıtalar arası ticaretin üstesinden nasıl gelinir ?

İki makina kullanıcısı arasında anlaşma: Üretimdeki bir makinanın satın alınması

Exapro: Makina arama konusunda akla ilk gelen site

İşletmeler için bir dış kaynak olarak Exapro

 

Japonya'dan Meksika'ya: Kıtalar arası ticaretin üstesinden nasıl gelinir ?

Alıcı: Meksika'da otomovit endüstrisinde faaliyet gösteren büyük bir firma

Satıcı: Japonya'da özellikle Fanuc konusunda uzmanlaşmış enjeksiyon kalıplama makinaları satıcısı

Makina : Fanuc Roboshot enjeksiyon kalıplama makinası

 

Başlangıç Durumu:

Alıcı, Fanuc enjeksiyon makinası hakkında daha detaylı bilgi almak için Exapro ile iletişime geçti. Makina ile ilgilenen alıcı firma Meksika'da olduğu için, İspanyolca konuşan temsilcilerimizden bir tanesi alıcıdan gelen talepleri cevaplandırdı. Fakat malesef alıcının ilgilenmiş olduğu makina satılmıştı. Bu sebeple, makina ile ilgilenen Meksikalı müşterimize alternatif makinalar önermeye karar verdik ve bu doğrultuda Asya kıtasında Fanuc konusunda uzmanlaşmış olan partnerlerimizden biriyle iletişime geçtik. İletişime geçmiş olduğumuz partnerimiz, Asya'da Meksikalı müşterimizin aradığı makinaya benzer bir makina buldu ve makinayı Meksikalı müşterimize sunduk.

 

iletişim Konusunda Yardım

Bu aşamadan sonra fiyat konusunda pazarlıklar başladı. Fakat pazarlık sürecinde iki taraf arasında iletişimi sağlamak için temcilcilerimizin yardımına ihtiyaç vardı. Çünkü Japon firma yetkilisi İngilizce konuşabilmesine rağmen Meksikalı alıcı firmadan yetkili sadece İspanyolca konulabilmekteydi.İki ülke arasındaki coğrafik uzaklıklar ve zaman farkı da taraflar arasındaki işbirlğini zorlaştırıyordu. Bu zorluğun üstesinden gelmek için taraflar arasında devamlı iletişim zorunluydu ve temcilcilerimiz iletişimi sürdürme adına çok büyük gayret sarfediyorlardı. Bütün bu çabaların neticesinde, alıcı makinayı inceleme talebinde bulundu ve firmadan gelen talep doğrultusunda bir başka güvenilir partnerimizden makinanın kullanım durumunu teyit etmesi için talepte bulunduk.

 

Pazarlık Süreci : Sözleşme Esaslarında Uzlaşma

Makinanın incelenmesi konusunda talepte bulunduğumuz tarafın da makinanın mükemmel koşullarda olduğunu belirtmesiyle beraber,alıcı ve satıcı arasında en büyük anlaşmazlıklardan birini oluşturan fiyat ve ödeme konusunda devreye girdik ve iki tarafın uzlaşması için yardımcı olduk. Daha sonra ise iki taraf tarafından anlaşılan Incoterm şekline göre makinanın taşıması organize edildi ve makina güvenli bir şekilde Meksikaya ulaşarak firmada aktif olarak üretime başladı.

Tarafsız Yardım

İletişim ve ciddiyet, anlaşmaya varmak için iki temel unsurdur. Her iki taraf da bazen birbirlerini anlama konusunda bazı zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Bir yandan dil problemi, diğer yandan her iki tarafında anlaşma esaslarının belirlenmesinde kendi isteklerine göre hareket etme isteği bu zorlukların temelini oluşturmaktadır . Bu yüzden Exapro gibi aracı firmalar,taraflar arasındaki satış sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yardım ve çözüm hizmeti sunmaktadır.

  

İki makina kullanıcısı arasında anlaşma: Üretimdeki bir makinanın satın alınması

Alıcı: Portekizde bulunan cam endüstri firması

Fransız Kalıp İmalatçısı

Makina: Sigma Paletli İşleme Merkezi

 

Üretimdeki Makina

Başlangıçta, Portekiz'de bulunan firma Exapro ile iletişime geçerek websitemizde bulduğu bir işleme merkezi hakkında daha detaylı bilgi talep etti. Sigma makinası fabrikada aktif olarak çalışmaktaydı ve alıcı konu hakkında bilgilendirildi. Portekizli müşterimiz makinayı almayı planlıyordu ve bu doğrultuda makinanın satışı konusunda detaylı teknik bilgi talep etti.

 

Ek maliyetler konusunda müzakere

Exapro, Portekizli müşterinin sormuş olduğu konularla ilgili olarak Fransız makina sahibi ile iletişime geçti.Fransız makina sahibi İngilizce konuşamadığı için kendisinden gelen mailleri tercüme ettik ve Portekizli müşterimize aktardık.Her iki taraf da satış konusunda hemfikirdirler fakat alıcı makinanın sökümünü ve yüklemesini de kapsayacak bir fiyat teklifi talep etti.Bu tür bir makinanın kamyona yükleme maliyetini öğrenmek için dışarıdan servis sağlayıcı bir firmayla iletişime geçtik ve ek maliyetin alıcı tarafından ödeneceği konusunda iki tarafın anlaşmasını sağladık.

 

 Son Detaylar

Son aşama,makinanın alıcının beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını anlamak için bir ziyaret organize etmekti.Alıcı makinayı gördükten sonra satışın gerçekleşmesini onayladı ve biz de makinanın sökülmesini ve Portekiz'deki fabrikaya taşınmasını koordine ettik.Makine söküldü ve bütün parçaları bir kamyona yüklendi.İşleme merkezi şuan Portekiz'de bulunan bir cam üretim fabrikasında aktif olarak üretim yapmaktadır. Bu örnekte de görüleceği gibi, Exapro makinaların satın alınması sırasında gerek makinaların ziyareti gerekse lojiktik konuları organize ederek taraflara yardımcı olmaktadır.

 

Exapro: Makina arama konusunda akla ilk gelen site

Alıcı: Türkiye'de büyük bir ilaç üreticisi

Satıcı : İtalya'dan mühendislik tasarım ve danışmanlık firması, Fransa'dan,İsviçre'den ve Polonya'dan makina satıcıları

Makinalar : Fransız temizleme ve sterilize makinası, İtalyan şişe dolum ve kapaklama hattı, İsviçre döner tablet presi ve Polonya dolum makinası

 

Devamlı bir müşteri

 Müşterimiz, kimya sektöründe yer alan ve ikinci el makina alım konusunda uzmanlaşmış önemli bir firmadır.Firma, aramış olduğu makinalar konusunda yardımcı olmamız için devamlı olarak hizmetlerimizden yararlanmayı talep etmektedir.Şimdiye kadar firma genellikle bizim partlerimizden makinalar satın aldı ve bu yüzden ikinci el makina alma ihtiyacı olduğu zaman devamlı olarak kendileri için gerekli olan makinaların özelliklerini bize gönderirler ve böylece biz de partnerlerimizin veritabanlarını inceleyerek müşterimizin ihtiyacına karşılamaya çalışırız.

 

Satın alma konusunda genellikle aynı yol takip edilir

1) İlk olarak, alıcı websitemizde bir makina bulur ve daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçer.Biz de makina ile ilgili bilgileri kendisine göndeririz ve eğer makina kendisini ihtiyacına uygunsa daha sonra taraflar arası temas sağlarız. Eğer satıcı İngilizce bilmiyorsa, satışın tamamlanması için iletişim konusunda yardım ederiz.

Bu konuda Exapro'nun çözümü çok dil bilen temsilcilerine başvurarak(İngilizce, Fransızca, Rusça, Lehçe, Almanca, Türkçe, İspanyolca, İtalyanca ve Çekçe) müşterilerin beklentilerini karşılamaktır. .

2) İkinci aşamada, Türk müşterimiz satın almayı düşündüğü makinada bulunması gereken özellikleri bildirir ve biz de kendisine doğru bir ürün sunmak için arayışa başlarız. Müşterimiz için uygun olabileceğini düşündüğümüz makinayı bulur bulmaz, bulmuş olduğumuz makinayı müşterimizin ihtiyacına uygun olup olmadığını öğrenmek için müşterimize sunarız. Eğer makina müşterimizin ihtiyacına uygun ise herzmanaki süreç başlar: Alıcı ile satıcının iletişimini sağlarız, makinanın ziyaretini organize ederiz, sözleşme esaslarını belirleriz(fiyat, nakliye, makinanın sökümü, teslim tarihi) ve son olarak anlaşmayı tamamlarız.Şimdiye kadar başarıyla sonuçlanan anlaşmalarda olduğu gibi baştan sonuna kadar taraflara yardımda bulunuruz.

Firmalar, Exapro'yu satış aracı olarak kullanarak ne kadar çok makina eklemek isterlerse Exapro'nun sistemine online olarak ekleyebilirler ve böylece makina konusundaki ilanlarının tüm dünyaya ulaşmasını sağlayabilirler.Böylece, firmalar makinalarının satışı konusunda ciddi müşteriler bularak satış konusunda şanslarını maksimize etmektedir.Diğer yandan, Exapro temsilcileri, iki taraf arasında iletişim konusunda yardımcı olmak ve satış sürecini hızlandırmak için satışın detaylarını organize eder.Kolay ve hızlı kullanımı ile Exapro, makinaların satışı konusunda müşteri arayan firmalara mümkün olan en kısa sürede çok etkili bir satış olanağı sağlar ve satışın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için yardımcı olur.

 

İşletmeler için bir dış kaynak olarak Exapro

Alıcı : Polonya'dan,İspanya'dan,Fransa'dan,Türkiye'den firmalar

Satıcı: Fransız makina satıcısı

Makinalar: Çeşitli makina tezgahları

 

Yıllara dayanan bir ortaklık

Fransız makina satıcısı partnerimiz özellikle dişli makinalar konusunda uzmanlaşmış ve genellikle CNC ya da klasik makina tezgahları sağlayan bir firmadır.Firmanın halihazırda 60 makinası şuan Exapro'da online vaziyettedir ve dünyanın heryerinden bir çok potansiyel alıcıyı çekmektedir.Firmanın makinaları için İspanya,Polonya,Türkiye,Finlandiya ve Fransa başta olmak üzere 10 tanesi başarılı bir şekilde sonuçlanan bir çok talep aldık .Şimdiye kadar, birçok müşterimiz gerek Exapro'nun gerekse makina satıcısı firmanın profesyonel hizmetleri sayesinde anlaşmalarını çok çabuk sonuçlandırdılar.

 

Makina satıcısı: Kısa tanım

Exapro'da, makinalarınızı online olarak sitemizde yayınlamanız ve yayınlanmış olan makinalarınız için iletişim ve organizasyon konularında sizin adınıza karşı taraflar ile devamlı iletişim halinde olarak satın alma detayları ve süreçleri hakkında sizi bilgilendirecek çok dil bilen temsilcilerimiz devamlı olarak hizmetinizdedir.Böylece bu durum sizi hem karşı taraf ile direk iletişime geçmeden başarılı bir anlaşma neticelendirmeniz hem de kendi satış aktivitelerinizi gerçekleştirebilmeniz için de zaman kazandırmaktadır.

Yeni bir pazara ulaşın

Fransız makina satıcısı ile yakın işbirliği içerisinde olmak her iki taraf için de daha önce ulaşılmamış marketlere ulaşma adına çok önemli bir fırsat oluşturmaktadır.Dişli makinalar partnerimizin temel olarak odaklandığı sektördür ve bu durum çok fazla potansiyel olmasına rağmen az sayıda makina satıcısı olan bu sektörde satışlar yapmamıza önemli bir olanak tanımaktadır. 

 

Bu örnekteki makina satıcısı firma, kendi websitesine sahip olmasına rağmen Exapro ile birlikte çalışarak satış şansını arttırması için Exapro'yu bir dış kaynak olarak kullanması açısından güzel bir örnektir.Exapro ayrıca firma yetkilisinin sadece Fransızca konuşabilmesinden kaynaklı oluşacak olan iletişim problemlerine de yardımcı olarak daha geniş pazarlara ulaşmasını ve tüm dünyadan alıcılar ile başarılı anlaşmalar yapmasını mümkün kılmaktadır.

Exapro üyesi olmanın avantajları

  • Satıştaki makinalarınızı ücretsiz olarak ekleyiniz
  • Tekliflerinizi yönetiniz ( ekle, düzenle, sil )
  • Bülten tercihlerine erişime sahipsiniz
  • İletişim bilgilerinizi doldurmak zorunda kalmadan makinaları sorunuz
  • Bir Exapro satış sorumlusu makinalarınızın satışı için size yardımcı olacaktır
  • En iyi Exapro müşteri hesabına sahip olan

Ücretsiz Üye Ol

Zaten bir Exapro üyesi misiniz ?

Üyelerimiz her zaman önceliklidir

Giriş Yap

Websitemizde sorun mu var ?

Sadece websitenizin kullanımına ilişkin sorunlar için

Yardım için tıklayın