Exapro'da başarılı bir satış gerçekleştirmek için gerekli 5 ipucu

Exapro'da satış şansınızı nasıl arttıracağınızı mı merak ediyorsunuz? Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde sonuçlandırdığımız binlerce anlaşmayı analiz ettik ve 5 temel ilkenin satış fırsatını önemli ölçüde arttırdığı sonucuna ulaştık..

Bu tavsiyeler, makinalarınızı hızlı ve etkili bir şekilde satışına yardımcı olacaktır.

1. Kaliteli resimler ekleyiniz

Exapro'da yayınlanan 10 resimli bir ilanın satış şansı, 3 resimli bir ilana oranla 15 kat daha fazladır. Bu sebeple, satış şansınızı arttırmak için iyi kalitee bir çok görseli ilana ekleyiniz.

Fotoğraflarınız, makinanızı net bir şekilde gösterdiğinden emin olunuz. Müşterilerin , makinanız hakkında net bir genel bilgi alması amacıyla yakın çekim resimlerin yanı sıra, mümkün olduğunca bir çok açından da resimlerini çekiniz. Dış görünüşüne dair iyi kalite resimler çektikten sonra, makinanızın iç kısmından da resimler çekiniz. ( İşleme alanı, tabla, konveyör vs ) Tüm bu resimler, müşterilerin makinanızın genel durumunu değerlendirmesi için yardımcı olacaktır.

Unutmayın, ne kadar çok resim, o kadar yüksek satış şansı demektir ve bu sebeple, makinalarınıza dair kalıp, takım, yedek parça, aksesuar vs eklemenizi tavsiye ederiz. Exapro'daki ilanınız için istediğiniz kadar resim ekleyebilirsiniz.

2. Doğru kategoriyi seçiniz

Exapro sitesini kullanan müşterilerin %70'i , websitemizdeki makina kategorilerini kullanarak aradıkları makinayı bulur ve bu nedenle makinanız için doğru kategoriyi seçmek, satış için çok önemlidir.

Makineleri kategorilere özenle ayırarak hem alıcılara hem de satıcılara yardımcı oluyoruz. ""Torna Tezgahları"" bu konuda güzel bir örnek oluşturmaktadır. Pek çok benzer site bu tezgahları tek bir kategori altında toplamaktadır fakat biz bu kategoriyi kendi içerisinde 9 ayrı alt kategoriye ayırıyoruz. Çünkü, dikey torna tezgahları ile İsviçre tipi otomatik torna tezgahları aynı değildir.

Bu nedenle , ilanınızı doğru kategoriye eklemek ve müşteriler için görünür kılmak için lütfen birkaç saniyenizi ayırınız ve satış şansınızı arttırınız.

3. Makineye dair ayrıntılı açıklama yazınız

Açıklamanızı yazarken 2 noktaya dikkat ediniz :

 1. Müşteriler, güven verici ilanlar için talepte bulunmaya daha isteklidir. Bu nedenle, makinanızın mekanik/elektronik durumu, servis geçmişi , satış sebebiniz vs gibi detayları belirtmek önemlidir.
 2. Bir makinanın ayrıntılı bir açıklamasının olması, o makinanın görüntülenme sayısını önemli şekilde etkilemektedir. Kendi arama motorumuzun yanı sıra, Google veya Bing gibi internet arama motorları da sayfanın içeriğine dikkat eder. Sayfadaki anahtar kelimeler ne kadar fazlaysa, arama sonuçlarında ilanınız o kadar görünür olur ve bu da satış şansını arttırır.

Potansiyel bir müşterinin satın alım öncesi bilmek istediği genel detaylar şunlardır:

 • Makina ne için kullanıldı?
 • Makinanın bakımları nasıl yapıldı?
 • Makinanın çalışma saati nedir?
 • İlk kullanıcısı mısınız?
 • Üretimde görülebilinir mi?
 • Teknik parametreler nelerdir?(Teknik dökümentasyon)
 • Makineye neler dahildir?(aksesuarlar, parçalar)
 • Yükleme/paketleme vs fiyata dahil midir?(Incoterm seçeneleri)
 • Makinenin ölçüleri ve ağırlığı nedir?

Müşterilere satın alma aşamasında yardımcı olabilmek için lütfen bu soruların hepsini yanıtladığınıza emin olunuz.

4. Satış fiyatını belirtin

Makina fiyatının gözüktüğü ilanların satış şansı, fiyatın gözükmediği ilanlara göre 3 kat fazladır.

Makinanızın fiyatını online olarak göstermek , müşteriler için daha ilgi çekicidir.

Tabiki, bir miktar pazarlık payı bırakmak iyi olacaktır çünkü müşterilerden bu doğrultuda bir beklenti olmaktadır. Yaptığımız çalışmalar neticesinde, Exapro vasıtasıyla yapılan satışlardaki ortalama indirim %11 oranındadır.

5. Aktif olun

Bir müşteri sizin makinanız için talepte bulunduğunda, ortalama olarak 4 adet daha benzer makinalara talepte bulunmaktadır. Bu sebeple, makinanız için gelen talebe hızlı ve etkili cevap vermek, satış şansınızı arttıracak ve ilanınızı müşteri için ön plana çıkartacaktır. Bu durum aynı zamanda müşteri için güven oluşturan ve ciddiyet gösteren bir müşteri hizmetidir.

Exapro'da satışa hazır mısınız?

Şimdi tüm avantajlara sahipsin! Burayı tıkla ve makinalarını ekle.

Makinanı ekle